Zakup nieruchomości na kredyt to niejednokrotnie jedyne rozwiązanie, aby wejść w posiadanie własnego domu, mieszkania lub działki. Od rodzaju planowanej inwestycji uzależnione są dokumenty wymagane do przeprowadzenia formalności w banku. Zobacz, co potrzeba do kredytu hipotecznego i przekonaj się, w jaki sposób możesz stać się właścicielem wymarzonego lokum. 

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Bez względu na to, czy planujesz kupić nieruchomość z rynku wtórnego, czy  pierwotnego, bank zobliguje Cię do przedstawienia szeregu dokumentów. Będzie to przede wszystkim wypełniony wniosek o udzielenie kredytu, który zazwyczaj można znaleźć na stronie banku. Ponadto, zostaniesz poproszony o okazanie dowodu tożsamości oraz potwierdzenie zdolności kredytowej – może to być umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach wydane przez pracodawcę lub potwierdzenie innego źródła dochodów.

Będąc posiadaczem konta w innym banku niż ten, w którym ubiegasz się o kredyt, przygotuj też wyciągi z ostatnich miesięcy, aby potwierdzić regularne przychody.

Jeśli kupujesz dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym, wymagane są:

Kredyt hipoteczny – dokumenty potrzebne do kupna nieruchomości z rynku wtórnego

Kupując używane mieszkanie lub dom również musisz zadbać o stosowne dokumenty. Przede wszystkim pamiętaj o umowie przedwstępnej oraz operacie szacunkowym – wycena bankowa jest wymagana w momencie składania wniosku o kredyt. Ważny jest także akt własności. Inwestując w nieruchomość obciążoną kredytem hipotecznym, należy przedstawić stan zadłużenia na dzień składania wniosku i historię spłat.

Nie zapomnij o ramowej umowie cesji ubezpieczenia na bank, która jest obowiązkowa niezależnie od tego, na jakim rynku kupujesz nieruchomość.

Dokumenty do kredytu hipotecznego, jeśli planujesz budowę lub remont nieruchomości

Chcąc wybudować dom lub dokonać jego remontu, wiele osób korzysta z kredytu hipotecznego. Jakie dokumenty są w takim wypadku niezbędne? Bank wymaga:

Dokumenty potrzebne do kredytu hipotecznego można skompletować bez dużego wysiłku. Jednak dobrze jest zrobić to dokładnie, ponieważ przydadzą Ci się nie tylko w banku, ale również u notariusza, jeżeli kupujesz nieruchomość z rynku wtórnego. Aby uniknąć komplikacji, warto zgłosić się do eksperta i u źródła dowiedzieć się, jak przebiega proces kredytowania nieruchomości w różnych bankach. Wtedy zminimalizujesz ryzyko ewentualnych pomyłek i konieczności ponownej wizyty w celu dopełnienia kolejnych formalności. Gruntowne przygotowanie do pierwszej wizyty przyspiesza przydzielanie kredytu i przybliża Cię do własnego domu lub mieszkania.