Już od piątku 21 grudnia na pierwszych właścicieli nieruchomości zostanie nałożony obowiązek montowania czujników czadu i dymu. Zgodnie z rozporządeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych obowiązek ten spoczywa na właścicielach wszystkich nieruchomości mieszkalnych, mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz domów. To samo rozporządzenie określa, że od 21 grudnia 2024 roku czujniki mają zostać zamontowane we wszystkich nowobudowanych mieszkaniach i domach. Właściele mieszkań i domów już użytkowanych będą mieli obowiązek posiadania czujników od 1 stycznia 2030 roku. 

Zgodnie z tym w każdym lokalu mieszkalnym musi zostać zainstalowany przynajmniej jeden czujnik dymu (spełniający wymagania Polskiej Normy PN-EN 14604 Autonomiczne czujki dymu), a w każdym lokalu mieszkalnym w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego musi zostać zainstalowany przynajmniej jeden autonomiczny czujnik tlenku węgla (spełniający wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1 Wykrywacze gazu).

Tlenek węgla, czyli czad, jest niezwykle groźny dla ludzi. To bezwonny i bezbarwny gaz mogący pojawić się w domach, w których użytkowane są kotły centralnego ogrzewania na paliwa gazowe, paliwa stałe, czy paliwa olejowe, a także piecyki gazowe do podgrzewania wody czy kuchenki gazowe. Uszkodzenia instalacji mogą wynikać z awarii, wadliwego montażu, czy niewłaściwej eksploatacji. Dlatego niezależnie od rozporządzenia warto zadbać o swoje bezpieczeństwo już dzisiaj i zamontować odpowiednie czujnik. 

Przy okazji warto pamiętać o utrzymywaniu we właściwym stanie kominów wentylacyjnych. Nie należy pod żadnym pozorem zasłaniać kratek wentylacyjnych, należy regularnie przeprowadzać kontrolę przewodów wentylacyjnych (przynajmniej raz w roku). Do przeprowadzania kontroli uprawniony jest mistrz kominiarski. Choć w przypadku właścicieli mieszkań za kontrole odpowiada wspólnota lub spółdzielnia, to właściciele domów jednorodzinnych muszą pamiętać o spełnieniu tego obowiązku we własnym zakresie.